Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Byliny w naszym ogrodzie

Byliny są ozdobne, choćby kiedy nie kwitną, natomiast ich liście stanowią tło dla różnorakich roślin. Z bylin bardzo łatwo robić piękne kompozycje w ogródku, w których kwiaty uzupełniane są poprzez ozdobne liście. Ponadto pielęgnacja bylin jest w mniejszej skali pracochłonna niżeli roślin jednorocznych.

Większość bylin nie jest wymagająca oraz rośnie dobrze niezależnie od wybranego dla nich miejsca. Rozsądnie jest jednakże dostosować je tak, żeby były jak najdoskonalej przystosowane do warunków panujących w określonym ogrodzie. Na stanowiska suche plus mocno nasłonecznione najdoskonalej nadają się byliny sklep internetowy, które posiadają sztywne oraz srebrzyście owłosione liście odbijające promienie słoneczne. Byliny o bujnym wzroście jak i rozległych liściach przy wielkim nasłonecznieniu będą więdnąć, piękniej je posadzić w stanowiskach zacienionych.

Początkujące byliny porządnie radzą sobie w różnorodnych warunkach. Jeśli decydujemy się na wysokie byliny selekcjonujmy te, takie które nie wymagają podpór ewentualnie posadźmy je na tyle gęsto, aby mogły podpierać się jedne o drugie. Kompozycja roślinna winna być dekoracyjna nie tylko w toku pory kwitnienia pojedynczych form, ale wtenczas wtedy, jeśli byliny nie kwitną.

Dlatego porządnie jest dobierać roślinność o efektownym ulistnieniu. Planując skalniak, atrakcyjny efekt dostaniemy łącząc rośliny na zasadzie kontrastu kolorytu, typów plus faktur. Dobierając rośliny, zwróćmy uwagę na ozdobne liście - zdołają być one dla przykładu w paski, plamki, posiadać kolor ciemnoczerwony, srebrzysty bądź zielony w różnych odcieniach.

Tego rodzaju odmiany znajdujemy na przykład wśród bodziszków i rozchodników, zaś funkie lub jasnoty uprawia się otóż to ze względu na ich dekoracyjne liście.Powiązane słowa: