Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Dereń biały - czego właściwie wymaga i potrzebuje w pielęgnacji

Dla tych co są miłośnikami krzewów ozdobnych, dereń biały okazuje się być zdecydowanie tą z najbardziej godnych uwagi propozycji. Jest to niezwykle dekoracyjna roślinka, która doskonale wypada we wszystkich ogrodach. Zechciej upewnić się, jakie są wymagania derenia białego i jak pielęgnować tę niesamowitą roślinkę.

Dereń biały tak nazywany jest krzewcharakteryzujący się szybkim wzrostem. Jego pędy wykazują tendencje do tego, by się pokładać, ponadto mogą także w powolnym tempie przyrastać się do ziemi. Calutka roślinność może miewać niekiedy 3 metry wysokości, aczkolwiek dochodzi do tego, że w uprawie w naszych warunkach klimatycznych najczęściej miewa nieco mniej wysokości. Zechciej też być douczonym o tym, iż dereń biały to roślina będąca dekoracją przez calutki rok. Zwłaszcza perfekcyjnie prezentują się jego zakolorowane na czerwono pędy, które ładnie wyglądają też wtedy zanim zaczną mieć pierwsze liście. Jednakże najpiękniejszą dekoracją tych roślinek są właśnie liście – jajowate, w odcieniach ciemnej zieleni, przebarwiają się w czasie jesiennym na jedyny w swoim rodzaju, karminowy kolor. Drobniutkie kwiaty i niebieskawe owoce też dokładają swoje trzy grosze do wyglądu całej roślinki.

Uprawa derenia białego nie jest przesadnio sprawiająca problemy. Krzew lubi głównie gleby odpowiednio nawilgocone lub minimalnie podmokłe i właśnie z tego powodu aż z tak sporym powodzeniem – jest mało roślin, które dobrze rosną w takich warunkach. Jego dodatkowym wyróżnikiem jest to, że jest niezwykle odporny na suszę oraz zimno. Rozsądnie jest tak czy owak obtulić go na zimę, a choćby zabezpieczyć system korzeniowy za pomocą kopczyka ziemi, liści albo zabezpieczenia agrowłókniną. Dobrze toleruje też te najostrzejsze cięcie, więc bez oporów udaje się go zmniejszać. Nie wymaga podlewania, chyba że w okresie długotrwałych susz, ale doskonale wypadnie okresowe zasilanie od czasu do czasu, gdy trwa sezon wegetacyjny.Powiązane słowa: