Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Dziecko w samochodzie

Kiedy planujesz  w chwili obecnejdłuższą wycieczkę samochodową wraz z najmłodszym członkiem rodziny, bezwzględnie zadbaj o jego ochronę. Wobec niewielkiej postury młodego człowieka standardowe pasy bezpieczeństwa zwykle nie pomagają, a co gorsza, mają możliwość nawet szkodzić.

Ten przykład zabezpieczenia podczas przejażdżki jest należyty tylko i wyłącznie dla dojrzałych pasażerów, których klatka piersiowa i głowa znajdują się na stosownej wysokości. Dzieci przewozimy wobec tego tylko i wyłącznie w specjalnie do tego celu stworzonych fotelikach. Nieprzestrzeganie takiej normy grozi nie tylko sankcjami karnymi, ale nawet utratą zdrowia i życia.


Według współcześnie obowiązującego prawa, obowiązkowi przewożenia w fotelikach podlegają najmłodsi, takie które nie przekroczyły 12 roku życia, ani 150 cm wzrostu. Wspomnijmy na koniec, że każdy fotelik samochodowy musi być prawidłowo dostosowany do budowy ciała młodego pasażera i jego wieku. Co również istotne, w pojazdach wyposażonych w poduszki powietrzne nie można przewozić dzieciaków na przednich siedzeniach, a tym bardziej  zakazane jest lokowanie fotelika tyłem do kierunku jeżdżenia. W razie najmniejszej nawet stłuczki, system poduszek bezpieczeństwa uruchamia się bez woli kierującego, a pracuje on z użyciem mocy tak dużej, że bez żadnego kłopotu mogła by zaszkodzić małemu pasażerowi.


Dopóki dziecko nie ukończy 12 roku życia, transport na przednie siedzenia auta okazuje się bezwarunkowo zabroniony, naturalnie dotyczy to przewożenia bez specjalistycznych fotelików, lub ewentualnie też siedzisk, dedykowanych większym podopiecznym.Powiązane słowa: