Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Gdy nie wiesz jak się ruszyć rozpalając w kominku

Jak napalić w kominku? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zapragnął mieć na swojej posiadłości budującego klimat kominka. Kłopoty dopadają nas jednak w sytuacji, kiedy w owym kominku chciałoby się napalić. Pocieszeniem okazuje się być to, że ta czynność do najbardziej skomplikowanych nie należy, a dobór dobrego drewna może dostarczać wysokiego komfortu i czerpania radości.

Palenie w kominku należy rozpocząć od wyboru właściwego drewna. Kiedy zaczniemy sięgać po drewna z drzew iglastych, to będzie to najprostsza droga do szybkiego zanieczyszczenia naszego wymuskanego kominka. Idealnie będzie wypróbować drewno z drzew liściastych, które nie wytworzy nam zbyt wiele sadzy, ponieważ nie ma tak ogromnej ilości żywicy, jak przykładowo sosna. Jeśli mowa już o gatunku, najpewniejszym będzie grab, dąb albo buk, ale warto zwrócić uwagę także między innymi klon, olcha czy jesion.

Kiedy w końcu zdecydujemy się na pożądane przez nas i odpowiednie pod nasz budżet domowy drewno do kominka zalesie lub nabędziemy je w innym, jakimkolwiek mieście, przychodzi czas na opanowanie techniki. Cząstki drewka należy poukładać na ruszcie, krzyżując je tak, aby pomiędzy nimi można było powtykać kostki podpałki. Kiedy konstrukcja jest gotowa, podpalamy podpałkę, dopuszczamy trochę powietrza przez otwarty szyber i zamykamy kominek na kilkanaście minut. Gdy minie trochę czasu możemy czerpać radość z niemałego, a obdarowującego ciepłem ognia. Rozsądnie jest mimo wszystko nie zapominać, iż po wszystkich miłych chwilach spędzonych z najbliższymi, gdy skończy się okres grzewczy, wypada zaprosić kominiarza do wyczyszczenia komina. Samo likwidowanie popiołu z kominka bezdyskusyjnie jest niezbędne, ale bezpieczeństwo pozyska dopiero wizyta specjalisty, który skrupulatnie przeczyści przewód kominowy, odprowadzający dym oraz sadzę. Tak spreparowanym kominkiem można jeszcze raz cieszyć się gdy znów aura nie będzie zbyt dobra, bez obaw o własne zdrowie i życie.Powiązane słowa: