Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Historia współczesnych lamp

Współczesność początek swój ma od odkrycia ognia, a później to już wszystko poszło gładko. Czy aby na pewno? Początek obecnych lamp możemy dopatrywać się w wynalezieniu lampy naftowej. Ale jak to wszystko się zaczęło? Lampy naftowe zostały odkryte i zbudowane przez polskiego chemika, farmaceutę i przedsiębiorcę Ignacego Łukasiewicza.

Dokonał tego w 1853 roku we Lwowie. Był pierwszym, który oświetlił lwowski szpital, a w latach 1860-1865 wprowadzono do użytku już na całym świecie. Tak naprawdę Łukasiewicz prowadził prace nad destylacją ropy naftowej, a zakończenie tego zakończyło się niespodziewanym odkryciem, które zrewolucjonizowało przemysł naftowy. Dla ciekawostki napiszę, że największą kolekcję lamp naftowych możemy zobaczyć w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Dlaczego lampa naftowa tak prędko przyjęła się jako produkt wszech czasów? Przede wszystkim lampa naftowa była dużo bardziej efektywna niż normalna świeca.

Jednocześnie koszt użytku tego typu lampy stanowczo był niższy w stosunku do olejów i oświetlania gazowego. Jednakże z wynalezieniem żarówki elektrycznej, lampa naftowa utraciła swój blask sławy. Zaczęto produkować coraz to dziwniejsze żarówki, a wraz z nimi lampy i pokrowce. Dzisiejsze żyrandole przybierają najróżniejsze kształty. Możemy w sklepie nabyć lampę w kształcie zwierząt, kwadratu, kaczora Donalda czy też innego nieprawdziwego stwora.

Tak naprawdę wytwórców ogranicza tylko wyobraźnia i prawa fizyki. Wchodząc do sklepu oferującego żyrandole, czasami można poczuć się jak w muzeum na wystawie sztuk pięknych. Ja osobiście przepadam za kryształowymi żyrandolami, które w uroku żarówki mienią się wszystkimi barwami tęczy. Jak dla mnie, jest to nieoceniony widok.Powiązane słowa: