Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Hortensja ogrodowa – najpopularniejszy krzew ozdobny

hortensja ogrodowa to rodzaj rośliny o niebywale wysokich atutach estetycznych. Nic dziwnego, że cieszy się taką dużą popularnością. Dodatkową zaletą owej rośliny zdają się być nieduże wymagania pielęgnacyjne. Posiada jednak całkiem spore wymagania glebowe, więc nie w każdym terenie ogrodowym się uda. Jednak warto próbować, ponieważ zdaje się być niewiarygodnie przecudowna.

Dla sporej grupy osób oczywistą odpowiedzią na zapytanie: najpiękniejszy krzew dekoracyjny, odpowiadamy – hortensja ogrodowa. To naprawdę cudny krzew, który posiada ukształtowanie przypominający kulę, prawie regularny pokrój. Na początku zdaje się być niewielka oraz stopniowo nabiera wielkości, aż do wysokości na poziomie 1,5 metra. To jedyna w swoim rodzaju, która jest w stanie wytwarzać mnóstwo wzniesionych pędów. Na ich krańcach można dostrzec niebywale efektowne kwiatostany – gęste baldachy miniaturowych, czteropłatkowych kwiatów. To doprowadza do tego, że roślina jest taka atrakcyjna. Prezentuje się, jakby była obsypana przeuroczymi bukietami kwiatów. Będzie się wspaniale prezentować w każdym terenie ogrodowym.

Najbardziej inspirujące w hortensji ogrodowej zdają się być jej kolory, które {są zależne nie tyle co od odmiany albo gatunku rośliny, lecz od… zakwaszenia gleby. Białe i jasnozielone hortensje nie dadzą rady się przebarwić, zaś różowe i niebieskawe mogą być naprzemienne. Dlaczego tak się dzieje? Hortensja, a prędzej kolor jej kwiatów to najodpowiedniejszy sposób na to, by trafnie rozpoznać poziom kwaskowatości podłoża. Niebieskie kwiaty występują przy pH na wysokości 4,5, a przy 5,5 zmieniają kolor na różowy. Zmiany poziomu pH, które można uznać za częste, szczególnie, gdy nie zakwaszasz podłoża dostosowanym do tego nawozem, mogą sprawić, że kwiaty przebarwią się, lub, że 2 takie same hortensje stojące obok siebie, mogą mieć odmienny koloryt.Powiązane słowa: