Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Kalorie w alkoholu

Alkohol ma dużo kalorii - i to kalorii pustych, czyli takich, jakie nie niosą ze sobą żadnych składników odżywczych. Najmniej kalorii posiada wino wytrawne, najwięcej kalorii - piwo ciemne pełne. Problem z nadwagą najczęściej dotyka osób, które nie stronią od alkoholu.

Procenty bardzo szybko przekładają się bowiem na dodatkowe centymetry w biodrach. Piwo, wino, wódka tuczą, rozkładając się w naszym organizmie, przeistaczają się w glukozę. Jeden gram czystego alkoholu jest to 7 kcal. Pprosto policzyć, że 100 g to 700 kcal. Lecz na napoje alkoholowe składa się nie tylko etanol, ale też woda, węglowodany plus białko.

Gdy dobrze zmieszamy wszystkie składniki - dostaniemy wódkę. No dobrze, lecz jak dużo kalorii ma piwo, wino, wódka? Sto gram czystej wódki to około 280 kcal, za to pół litra piwa Guinness - 380. Wino wytrawne, które średnio zawiera 11% alkoholu, potrafi mieć około 70 kcal (na 100 g), zaś wina słodkie, z 16% zawartością alkoholu, już 150 kcal.

Piwo też tuczy - 100 g jasnego to 70 kcal, natomiast bezalkoholowego - 25 kcal. Wydawałoby się, iż to odrobinę. Sporo pustych kalorii posiadają też alkohole kolorowe. Na przykład kieliszek wytrawnego Martini jest to 60 kcal, a koniaku - 160 kcal. Ilość kalorii wzrasta, jeżeli alkohol zostanie podany w postaci drinka. Przykładowo 20 ml ginu to 60 kcal, ale podany z tonikiem już 170 kcal. Alkohol wypijany w niewielkich ilościach ani trochę nie jest tuczący.

Warto jednakże wziąć pod uwagę, że z reguły nie kończy się na jednym kieliszku albo małym piwie. I tak w ciągu jednego spotkania z przyjaciółmi możemy wypić przykładowo 1000 kcal. Przeto nim zamówimy następny kufel piwa czy też lampkę wina zastanówmy się czy warto poświęcać a także marnować trud zadany sobie w toku diety.Powiązane słowa: