Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Kominek w domu – czym opalać?

Pomimo pozorów nie każde drewno nadaje się do spalenia nim w kominku. Często staje się tak, iż opalamy tym co akurat mamy osiągalne w zasięgu. Jest to ogromny błąd,albowiem należy zdawać sobie sprawę, iż rodzaj drzewa jakim palimy, ma po pierwsze przełożenie na ilość oddawanego ciepła, a po drugie może zaszkodzić naszem kominkowi.

Obierając drzewo do kominka, musimy nakierować swoją uwagę na kilka parametrów,ponieważ powinno ono posiadać parę cech. Przede wszystkim powinno być niemokre oraz twarde. Takie drewno pali się słabszym ogniem, ale dzięki swojej twardości oddaje więcej ciepła. W związku z czym, mimo iż droższe, pozostaje bardziej ekonomicznym zakupem. Drewno do kominka nie powinno mieć też za wiele kory. Zmniejsza ona bowiem jego wartość grzewczą a w rezultacie trzeba owego drewna nabyć kilka razy więcej. Jeżeli kupujemy dopiero co ścięte drzewo, trzeba zdwać sobie sprawę jaka jest jego zdolność przesychania, czyli po jakim terminie będzie się ono nadawało do palenia. W zależności od rodzaju drewna ten czas może trwać od kilku tygodni do nawet 3 lat.

Do palenia w kominku wcale nie nadają się polakierowane albo impregnowane OSB i sklejki. Nie poleca się także drewna z drzew iglastych. To ostatnie zawiera w sobie bardzo dużo żywicy, która strzela w trakcie spalania i może spowodować zrobienie skomplikowanych do zlikwidowania, tłustych zabrudzeń. Nadto drzewo drzew iglastych wytwarza niezwykle dużo sadzy oraz dymu, które mogą zmniejszyć przelotność komina.

Najatrakcyjniejszymi rodzajami drewna do kominka są buk, grab oraz jesion, które są zarówno twarde, jaki też wartościowe. Tożsamo dobre są drzewa typu owocowego takie jak wiśnia, śliwa czy morela, jakie palą się powoli i wydzielają przyjazny aromat. Dzięki temu użytkowane są do uwędzenia potraw.

Komentarze:

Jan
Nie jestem pewien czy to jest oczywiste ale dodałbym ze swojej strony, iż drewno do kominka najlepiej nabywać późnym latem. Równocześnie ze względu na cenę, jak też zasoby. Poza tym polecam rezygnację ze chemicznych rozpałek.Powiązane słowa: