Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Kuchnia dopasowana do człowieka

Przyzwoity projekt kuchni to absolutna podstawa. Ale spokojnie – nie potrzebujesz do tego drogiego architekta. Samemu a także zdołasz zaplanować doskonałą kuchnię. Wystarczy, iż trzy fundamentalne sprzęty – lodówkę, zlew jak również kuchenkę ustawisz tak, by były wierzchołkami „narysowanego w powietrzu” trójkąta.

Wygoda jest maksymalna, gdyż poruszasz się po brzegach trójkąta, który łączy w liniach prostych najistotniejsze i przeważnie używane produkty. To nie magia tylko ergonomia, tak naprawdę w codziennym żywocie powtarzamy ruchy a oprócz tego zachowania. Zasada trójkąta taką wiedzę w skuteczny sposób stosuje. Gotowanie nie zawsze musi się wiązać tylko z codziennym obowiązkiem, potrafi być także przyjemnością. Ażeby tak się stało rozsądnie jest kuchnię urządzić tak, żeby na realizowanie potrzebnych czynności nie stracić zanadto wiele czasu. Prawidłowa ergonomia w kuchni potrafi skrócić czas przyrządzenia posiłków o 60% i czas poświęcony na gotowanie o 30%.

Powszednie przyrządzanie posiłków to powtarzanie licznych czynności. Rozpocząwszy od wypakowywania zakupów jak i wkładania ich do lodówki albo szafy stalowa wola. Jeśli są nam potrzebne, wyjmujemy je, myjemy, kroimy oraz wrzucamy na patelnie, ustawiamy na kuchence czy może wstawiamy do piekarnika. W zależności od kształtu oraz wielkości kuchni plus rodzaju zabudowy – każde pomieszczenie będzie wyglądało inaczej. Oprócz obszaru ulokowania poszczególnych urządzeń istotne jest również odległość między nimi. W niewielkich kuchniach z niezbędności od czasu do czasu je zmniejszamy, lecz w wielkich nie warto ich zwiększać, oszczędzimy sobie niepotrzebnego biegania.

Podsumowując, podczas remontu kuchni, należy przewodzić się ergonomią. W szczególności – zasadą trójkąta, jaka jest nadzwyczaj funkcjonalna.Powiązane słowa: