Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Lepszy pies rasowy czy kundelek?

Część ludzi pragnąc ożywić lekko zamieszkiwaną przez siebie przestrzeń decyduje się na psa. Psy rasowe a także kundelki mają mniej więcej podobną liczbę sympatyków. Za psa rasowego należy najczęściej dużo przeznaczać, głównie, kiedy pragniemy takiego, jaki potrafi pochwalić się imponującym rodowodem.

Kundelka jesteśmy w stanie wziąć ze schroniska albo od kogoś, komu oszczeniła się suczka i musi pozbyć się szczeniąt. Jest mit, że psy mieszane są inteligentniejsze od rasowych. Jest to nie do końca zgodność z rzeczywistością, bowiem rasy takie jak border collie albo spaniele posiadają w tym względzie znacznie większe od średnich zdolności. W wypadku kundelka możemy dotrzeć na pieska tak samo niezwykle zdolnego, jak i nieprzeciętnie odpornego na wszelkie próby nauczenia go czegoś. Zasada takiego typu dotyka skądinąd nie tylko inteligencji, lecz także funkcji fizycznych, agresywności oraz wielu innych.

Biorąc wielorasowego szczeniaka nigdy w życiu nie możemy mieć pewności, jakie pomiary zrealizuje jako osobnik dojrzały, gdyż nie wiemy, jakiego rodzaju ras przedstawiciele brali wkład w powstaniu owej unikalnej genetycznej mieszanki, a nawet jeżeli możemy wiedzieć – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, które geny okażą się panujące. Jeżeli więc chcemy wiedzieć, czego moglibyśmy się po piesku spodziewać – lepszym planem będą psy rasowe.

Tak samo pudle, owczarki niemieckie, jak i charciki włoskie posiadają cechy odpowiednie dla swej rasy, dzięki czemu ich posiadacze wiedzą, czy dany pies będzie się dobrze nadawał do polowań, czy będzie lubił dzieci, czy będzie hałaśliwy itp. Z innej strony – jedną z najistotniejszych walorów kundelków jest to, iż potrafią nas zaskakiwać. Pies to w końcu towarzysz a nie zabawka.Powiązane słowa: