Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Milin amerykański – pnącze o pięknych kwiatach

Milin amerykański to pnącze zaliczane do rodziny bignoniowatych, do których zaliczają się również surmie. Jak nazwa mówi, roślina sięga korzeni i naturalnie występuje w Stanach Zjednoczonych. Z uwagi na swoją urodę, niemal natychmiast rozpoczęto na szerszą skalę w europejskich ogrodach. Zwłaszcza, że milin amerykański jest bardzo łatwy w uprawie i otrzymując odpowiednie warunki, niebywale obficie kwitnie. Milin amerykański - Szybko rosnące pnącze na żywopłot, mur i ogrodzenie, określa się je nawet gwiazdą wśród pnączy, ze względu na to iż przyciąga wzrok swoimi nietuzinkowymi kwiatami w kształcie trąbek. Kwiaty te, zależnie od odmiany, mają koloryt czerwieni, pomarańczowy lub żółty i kwitną w okresie od lipca do września. W sumie pnącze rośnie całkiem szybko i może osiągnąć wręcz dziesięciu metrów w górę, formując bujną ścianę zieleni. W związku z czym zacnie przydaje się na wysokie fasady oraz mury. Najkorzystniej,by znajdowały się one od południowej strony. Milin wspina się po nich przy wykorzystaniu wijących pędów oraz korzeni czepnych.

Ozdobne są nie jedynie kwiaty milinu, lecz również jego listki o ząbkowanym kształcie. W porze jesiennej liście zmieniają zabarwienie na żółty, a zimą totalnie opadają.

Milin amerykański to pnącze naprawdę ekspansywnym, ze względu na liczne odrosty. Ponadto kiedy zostanie posadzony na słonecznym oraz odsłoniętym od wiatru stanowisku, jest niebywale niepodatny na szkodniki oraz choroby.

Istotne jest go mimo wszystko zabezpieczyć przed sezonem zimowym. Milin pragnie bytować na żyznych glebach próchniczych lub gliniastych. W czasie pierwszych dwóch lat od posadzenia, zaleca się, aby mu zapewnić podpory, aby mógł się rozrosnąć i wzmocnić. Dobrze jest też raz na rok skracać jego młode pędy.Powiązane słowa: