Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Montaż instalacji elektrycznej

Jakież jest najtrudniejsze zadanie elektryka? To zorganizowanie a także stworzenie instalacji elektrycznej w domu tak, żeby była pewna dla jego wszelkich mieszkańców. Do wykonania instalacji elektrycznej za każdym razem stosuje się przewodów płaskich, umieszczając je w płytkich bruzdach wyciętych w tynku.

Mocuje się je do ściany uchwytami z materiału sztucznego. Odmiennym rozwiązaniem jest poprowadzenie przewodów w elastycznych rurkach z plastiku, jakie ułożone są w głębokich bruzdach ściennych. Niestety tego modelu rozwikłanie jest jednak dużo bardziej długookresowe, a co się z tym wiąże - jest bardziej kosztowne. Zaleca się je ustanowić tam, gdzie w razie zapotrzebowań wymiany trzeba by było niszczyć wykończenie powierzchni ścian. Instalacje elektryczne kalisz należy układać się w odpowiedniej odległości od krawędzi okien a ponadto drzwi, zawsze pionowo czy też poziomo (przenigdy po skosie).

Przewody elektryczne sprzęga się tylko i wyłącznie w puszkach instalacyjnych. Pamiętajmy, że puszek nie powinniśmy pokrywać tynkiem, żeby w czasie awarii można było je prosto znaleźć, zwłaszcza że uszkodzenia zazwyczaj zdarzają się otóż to w punkcie połączeń. Do dobierania przewodów należy się wykorzystać unikalnych złączek, nie wolno zaś łączyć ich poprzez skręcanie żył – tego rodzaju połączenia nie są bezpieczne.

W łazienkach, kuchniach a także pralniach zagrożenie porażeniem jest dokładnie duże. Łazienka czy pralnia to najtrudniejsze pomieszczenie do utworzenia instalacji elektrycznych, ze względu na metalowe obudowy pralki, lodówki bądź kuchenki, które mogą odnaleźć się pod napięciem, za to wilgotna skóra lepiej przewodzi prąd. W łazienkach należy zachować szczegółową ostrożność pomiędzy wannami i kabinami prysznicowymi.Powiązane słowa: