Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Napal w kominku i pozostań przy tym bez szwanku

Ignorowanie zasad bezpieczeństwa paląc w kominku stwarza ryzyko dojścia do poparzenia, a w najgorszym przypadku nawet pożarem. Ważny jest nie jedynie dobór odpowiedniego sposobu palenia w kominku, ale również utrzymywanie komina w czystości.

Aby bezpiecznie rozpalić ogień w kominku, powinniśmy poukładać odłamki drewna na ruszcie, a pomiędzy nimi ulokować kostki podpałki. Najlepszym rozwiązanie, aby podpalić ją używając długiej zapalniczki bądź długich zapałek. Kiedy ogień rozprzestrzeni się w części, należy zamkną drzwiczki, zadbać o odpowiedni dopływ powietrza i odczekać te 10 minut. Po upływie tego czasu da się powoli dokładać drewno do kominka.

Należy jednak pamiętać, aby nie było wilgotne, bowiem może to skutkować niespodziewanym wyrzutem gorącej pary. Przy dokładaniu do kominka najlepiej dokonać zwrotu głowy w innym kierunku, aby podmuch nie oparzył nam twarzy. Rozsądnie jest dodatkowo stosować rękawice ochronne nie zaledwie jedynie przez możliwość pobrudzenia się, lecz także w ochronie przed ewentualnymi iskrami. Wśród środków ostrożności, jakie powinno się jeszcze podjąć przy paleniu w kominku zalicza się wielokrotne co pewien czas kontrolowanie stopnia zabrudzenia komina i jego okresowe czyszczenie. Nawet najbardziej sprawdzone drewno, przykładowo drewno kominkowe nowa wieś z czasem skutkuje zanieczyszczeń. Oczywiście nie aż tak dużych jak ma to miejsce w przypadku palenia nieodpowiednim drewnem, na przykład pobranym z drzew iglastych, czy zanadto wilgotnym, jednakże przy stosowaniu każdego gatunku z czasem jesteśmy przymuszeni do wyczyszczenia. Komin powinno się zatem oczyszczać z sadzy bez prób ominięcia każdorazowo po sezonie grzewczym, zaś gdy stosujemy wilgotne drewno – nawet częściej. Zaledwie wdrożenie stosownych kroków zapewni bezpieczeństwo podczas palenia w kominku.



Powiązane słowa: