Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Nowoczesne budownictwo naturalne

Inicjatywa inteligentnego domu czyni w minionych latach sporą karierę. Co rozumiemy pod tym pojęciem? Przede wszystkim to, że właściwy komputerowy program będzie w stanie tak przewodzić znajdującymi się w nim urządzeniami, żeby dostosować ich postępowanie do niezbędności właściciela, a jednocześnie oszczędzać jak najwięcej energii elektrycznej, wody itd.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Wyobraźmy sobie dla przykładu., że na dachu domu odnajdują się panele słoneczne, z jakich pochodzi część energii zasilającej domowe urządzenia. Program komputerowy będzie w stanie wskazać ich właściwą kondycję plus nachylić do słońca tak, ażeby pobierały jak najwięcej energii. Jeśli dom byłby dodatkowo zasilany wiatrakiem – tutaj też na podstawie danych pogodowych komputer miałby możliwość ustawić go w jak najbardziej efektywnej pozycji.

Na domiar tego inteligentny dom zdołałby na przykład zgasić za nami światło jeżeli wychodzimy z łazienki, lub minimalizować jego natężenie gdy zamierzamy położyć się spać. Jeśli pragniemy postawić Inteligentny dom kalisz jest tak samo odpowiednim miejscem, jak Poznań albo Swarzewo. Miejsca wyjątkowo wietrzne, albo wyjątkowo nasłonecznione mogą stanowić dodatkowy atut ze względu na ogromniejszą produktywność odnawialnych źródeł energii. Pewne wyjaśnienia z zakresu inteligentnego budownictwa moglibyśmy także instalować w mieszkaniach, jednakże będą one znacznie mniej efektywne niżeli w wypadku, gdy pozostaną zamontowane w całym budynku.

W późniejszych latach inteligentne budownictwo jest w stanie stać się jeszcze o wiele bardziej rozwinięte. Prawdopodobne, iż na przykład wszelakie segmenty domu będą mogły odwracać się do słońca, czy od niego odwracać w zależności od preferencji właściciela.Powiązane słowa: