Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Pieris Japoński dla miłosników

Pasjonaci ogrodnictwa zapewne słyszeli o niespotykanym krzewie, którym jest pieris japoński. Jest to dekoracyjny krzak który, jak nazwa wskazuje, pochodzi z Japonii. Jego piękny wygląd w taki sposób porwał serca naszych rodzimych ogrodników, iż od dawna już jest uprawiany w Polsce. Orientują się oni również, iż nie jest to najprostsza w uprawie roślina.

W pierwszej kolejności dlatego, iż nie jest odporna na mróz. Jej uprawa jest odradzana w północno-wschodniej części naszego kraju, gdzie zimy zwykle są najostrzejsze, zaś w innych fragmentach Polski zalecane jest jej zasłanianie w trakcie mrozów. Powinna pozostać zasadzona w miejscu wystawionym na słońce, ale gdzie nie dosięgnie jej ostre słońce, a zarazem gdzie pozostanie zabezpieczona przed wiatrem. Istotny jest również rodzaj ziemi, w której zostanie posadzona. pieris japonski jako krzew wywodzący się z rodziny roślin wrzosowatych, potrzebuje podłoża o odczynie kwaśnym albo nieco kwaśnym.

Ziemia powinna być nieco mokra, jak również żyzna. Jeśli pozostaje piaszczysta albo gliniana, trzeba dodać torfu. W obrębie krzaczka dobrze jest rozsypać korę drzew iglastych, która utrzyma nawilżenie ziemi jak również zakwasi podłoże. Nawożenie perisów nie jest konieczne, ale jest jeśli chcemy to zrobić, trzeba użyć kompostów dedykowanych dla roślin z rodziny wrzosowatych. Trzeba również mieć na uwadze, że są to rośliny niezwykle podatne na suszę.

Tyczy się to nie wyłącznie okresu wzrostu, ale również pory zimowej. Perisy bowiem nie zapadają zimą w stan spoczynku, a tylko minimalizują wzrost. Dlatego gdy w zimie zdarzają się czasy, w których gleba rozmarza, należy je nawadniać. Pielęgnacja perisów ogranicza się do przycięcia gałązek 1 w roku, żeby nadać im właściwego kształtu.Powiązane słowa: