Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Pnącza ogrodowe o najświetniejszej prezencji

Najświetniej wyglądające pnącza ogrodowe to te, które kwitną bujnie, rosną w mgnieniu oka i miewają dużą ilość listków. Ich podstawowym plusem jest też to, że podtrzymują kurz i tłumią hałas. Dlatego opłaca się mieć je w własnym ogródku, gdyż zdołają się zmieścić na na niedużej przestrzeni i perfekcyjnie go ozdobią.

Jakie więcistnieją najbardziej urokliwe pnącza kwitnące do ogródka?

Na pierwszym miejscu będzie bez wątpienia powojnik. Jest on jednym z najbardziej docenionych pnączy o wpadających w oko kwiatkach, kwitnących latem. Ma on liczne odmiany, które oszałamiają różnorakością kwiatów i rozmiarów. Powojnik najlepiej rośnie tam, gdzie jego pędy znajdują się na stanowisku pełnym słońca, a ziemia wokół korzeni jest lekko w cieniu. Dlatego często radzi się, by położyć na nią kompostem. Powojniki proszą wręcz o ziemię żyzną i próchniczą. Muszą mieć też stosowną podporę, by się po niej wspinać. Najczęściej proponowanymi odmianami powojników zdadzą się być Jackman, Kardynał Wyszyński i Clematis vitalba.

Kolejnym niesamowicie kwitnącym pnączem jest milin amerykański. Charakteryzuje się on sporej wielkości oraz uroczymi kwiatami, kwitnącymi od lipca do września. W zależności od odmiany kwiaty te mogą być w kolorycie pomarańczu,czerwonego lub żółtego. Najlepiej im się wzrasta na stanowiskach słonecznych i ciepłych, na nieużyźnionej i pełnej wilgoci ziemi. Miliny mają możliwość mieć od sześciu do 10 metrów w górę. Na okres zimowy opłaca się przykryć ich bliskie ziemi części, ponieważ mogą przemarznąć. Najodporniejsza na nasze zimy zda się być odmiana Ursynów.

Ostatnim o którym warto wspomnieć jest wiciokrzew. Wyróżnia się on obfitym kwitnieniem i słodkim i intensywnym zapachem kwiatów. Jest niebywale łatwy w uprawie, ponieważ nie ma zasadnych wymagań glebowych i nie musi być skracany.Powiązane słowa: