Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Powojniki - czy posiadasz już te znane pnącza?

Powojniki są nimi pnącza, które czerpią dumę z ogromnej popularności w ojczystych ogródkach. Istnieje duża ilość ich odmian i gatunków, różniących się od siebie rozmiarem, barwą czy kształtem kwiatów, jest przeto w czym wybierać. Powojniki najczęściej wybiera się do obsadzania altan albo pergoli, lecz niektóre specyficzne gatunki mogą być interesującą alternatywą dla trawnika, gdyż dadzą radę rozrosnąć się po ziemi.

Powojniki to również pnącza kwitnące, które kształtując kobierce z kwiatów, perfekcyjnie wypadają jako roślinności okrywowe. Będą mogły również rosnąć przy ścianach, ale do tego będą wymagać odpowiednich podpór. Dekorację powojników będą mogły także stanowić ich owocostany.

Każdy z gatunków powojników zdają się być bardzo podatne na niedobór wody oraz niewielką wilgotność powietrza. Lubią wilgotną, ale nie podmokłą glebę, najlepiej odpowiednio użyźnioną i bogatą w próchnicę. Jeśli odnieść się do stanowiska, to najlepiej rosną na tych nasłonecznionych bądź w półcieniu.

Najbardziej chyba znanym gatunkiem powojników jest powojnik alpejski. Swoją nazwę ma zawdzięcza temu, iż naturalnie porasta brzegi rzek alpejskich. Dziko rosnący powojnik alpejski znajduje się też pod ochroną. Gatunek ten znakomicie odnajdzie się na naszych ziemiach, gdyż jest całkowicie niewrażliwy na przymrozki i wytrzymały na niekorzystne warunki klimatyczne. Ponadto może rosnąć na każdej ziemi, ponieważ jest równie wytrzymały na niekorzystne warunki glebowe.

Innym gatunkiem powojnika, który również znajdzie swoje miejsce w Polsce, jest powojnik wielopłatkowy. Jest on też niewrażliwy na mróz jak powojnik alpejski i nie przeszkadzają mu trudne warunki klimatyczne. Gatunek ten może być uprawiany zarówno w ogródku, jak i w donicach.Powiązane słowa: