Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Powojniki - te pnącza chętnie wybieramy

Powojniki to pnącza, które cieszą się największą popularnością w ojczystych ogródkach. Istnieje duża liczba ich odmian i gatunków, różniących się od siebie rozmiarem, kolorytem czy kształtem kwiatów, jest zatem w czym wybierać. Powojniki najczęściej wybiera się do obsadzania altan bądź pergoli, aczkolwiek niektóre odosobnione gatunki mogą być interesującą alternatywą dla trawnika, gdyż mają możliwość rozrosnąć się po ziemi.

Powojniki to także pnącza kwitnące, które kształtując kobierce z kwiatów, bezapelacyjnie sprawdzają się jako roślinności okrywowe. Będą mogły też rosnąć przy ścianach, ale do tego będą wymagać specjalnych podpór. Dekorację powojników mogą ponadto stanowić ich owocostany.

Każdy z gatunków powojników zdają się być niebywale podatne na suszę oraz niewielką wilgotność powietrza. Lubią należycie nawodnioną, jednakże nie podmokłą ziemię, zaleca się odpowiednio użyźnioną i próchniczą. Jeśli wspomnieć o kwestii stanowiska, to najświetniej rosną na tych słonecznych bądź pół cienistych.

Najbardziej prawdopodobnie sławnym gatunkiem powojników stał się powojnik alpejski. Swoją nazwę ma zawdzięcza temu, że w naturze porasta brzegi rzek alpejskich. Dziko rosnący powojnik alpejski jest też pod ochroną. Gatunek ten niezmiernie dobrze odnajdzie się u nas, bowiem jest totalnie niewrażliwy na mróz oraz wytrzymały na niekorzystne warunki klimatyczne. Warto dodać, że może rosnąć na każdej ziemi, gdyż jest tak samo odporny na niekorzystne warunki glebowe. Pozostałym gatunkiem powojnika, który również sprawdzi się w naszym kraju, jest powojnik wielopłatkowy. Jest on też niewrażliwy na przymrozki jak powojnik alpejski i nie szkodzą mu trudne warunki klimatyczne. Gatunek ten może być uprawiany tak samo w ogrodzie, jak i w pojemnikach.Powiązane słowa: