Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Pszczoły - dla kogo

Któż z nas nie kocha woni świeżego miodu, doskonałego smaku i ślicznego żółtego koloru? Szkoda, że dla każdego dane jest odkrycie tajemnic zawodu pszczelarza. Osobiście miałam okazję kilka razy podpatrywać wujka podczas zajęć przy pasiekach. Jeśli ktoś chce zająć się pszczołami zawodowo, musi to być jego hobby.

Strach i niechęć do takich owadów, uniemożliwi osiągniecie sukcesu w tym sektorze. Naukę zawodu należy zacząć od poznania takich tajników wiedzy jak: - hierarchia społeczna pszczół – czym jest pszczoła miodna, jak odróżnić robotnice od zbieraczek, jak dbać o trutnie, jak zajmować się matką-pszczoła i jaka jest hierarchia społeczna oraz jakimi zasadami rządzą się mieszkańcy ula. Są to niezbędne podstawy, które należy dokładnie poznać oraz dostosować się do panujących tam zasad. - lokalizacja – pomyśleć musimy które drzewa i rośliny rosną w okolicy punktu, na którym planujemy tworzyć pasiekę.

Głównie od tego zależy jaki miód uzyskamy. Lokalizacja ma duże znaczenie również, jeżeli chodzi o ilość wyprodukowanego miodu. Im bliżej są rośliny, z których można zebrać pyłki tym lepiej, - sprawy techniczne – zdecydować należy jakie ule wybrać i jak je urządzić. Poznać jak się nimi opiekować, czym są ramki albo odkłady pszczele. No i najważniejsze, jak dbać i karmić pszczoły.

Jeśli podejdzie się do sprawy poważnie, poświęci się czas na uzyskanie i usystematyzowanie wiedzy, a także zdobędzie umiejętności na sprawnie funkcjonującej pasiece, sukces jest na wyciągnięcie ręki. Do tego trochę szczęścia, ogrom pracy i jeszcze więcej samodyscypliny, a na pewno na stole zagości nie jedna baryłka pysznego, świeżegopachnącegomiodu.Powiązane słowa: