Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Pytania i odpowiedzi związane z LED

Dlaczego warto zastanowić się i wybrać żarówki LED?

*Zyskujesz oszczędność energii sięgającą 95%

* Żarówki LED są odporne na przepięcia nawet do 40%

* Żarówki LED nie grzeją się jak żarnikowe

* Czas pracy żarówek LED sięga 50tys. godz. ciągłego świecenia.

* Oświetlenie LED współgra ze tradycyjnymi instalacjami elektrycznymi

* Są odporne na uszkodzenia mechaniczne (drgania, wstrząsy)

* LED nie wytwarzają promieniowania ultrafioletowego jak i podczerwonego (IR)

Żarówki LED wyróżniają się znikomym zużyciem prądu,który jest około 10-krotnie mniejszy od zwykłej żarówki oraz mniej więcej 5 razy niższy od żarówek ”tzw.” energooszczędnych,(które w trakcie jej rozgrzewania się zużywają półtora razy więcej energii od powszechnej żarówki żarnikowej). Żywotność naszych żarówek jest nawet 50-krotnie dłuższa.

Wymiana tradycyjnej żarówki na żarówkę diodową jest bardzo łatwa.Odkręcasz zwykłą,wkręcasz żarówkę diodową i możesz cieszyć się pięknie rozświetlonym pomieszczeniem, a co najważniejsze,przy znikomym poborze prądu.

Plusem żarówki diodowej jest olbrzymia oszczędność na naszym rachunku za energię elektryczną.Pobór prądu diodowych żarówek jest średnio 10 razy mniejszy od żarnikowych.Zrozumieć to łatwo i nie trzeba się wcale zastanawiać.Płacimy za pobrane kilowaty.To jak za paliwo w aucie. Im jest większa pojemność silnika tym większe zużycie paliwa.

Powszechna żarówka 40W w ciągu 10 godz. świecenia zużyje 400W(!)Żarówka LED o mocy 4W przez ten sam okres zużyje tylko 40W dając ten sam efekt świetlny.

Co powinniśmy wiedzieć o diodach LED?

Dioda LED – Inaczej Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca(z ang. light-emitting diode)– diody zalicza się do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych,który podczas przepływu przez niego energii elektrycznej emituje światło widzialne o określonej długości fali.

Rodzaje diod LED:

W żarówkach LED stosowane bywają rożne rodzaje diod świecących:

DIODY DIP LED – Diody o dużej sprawności oraz znikomym poborze prądu.Maksymalnie osiągany strumień świetlny to 5-6 lumenów / pojedynczą diodę.Niezbyt długi okres pracy 20-30 tysięcy godz..Charakteryzują się względnie niskimi parametrami świetlnymi.

DIODY SMD – Charakteryzują się dosyć wysokim strumieniem świetlnym od kilku do kilkunastu lumenów na pojedynczą diodę.Pobierają niewiele mocy.Niewielkie rozmiary diody.Uśredniony czas pracy takiej diody to szacunkowo 50 tysięcy godzin.

Najbardziej popularne rodzaje spośród diod SMD to:

*3528 – chip składa się z 1 diody świecącej, wymiary: 35x28mm, moc 0,08W

*5050 – składa się z trzech żetonów świecących, wymiary: 50x50mm, moc 0,24W

(diody 5050 palą się 3 razy mocniej od diod 3528.Poprzez to standardowa żarówka 3 x LED SMD typu 5050 będzie w stanie dorównać żarówce 9 LED na diodach SMD 3528.Wyróżnia się ona jednocześnie większą żywotnością i dłuższą, bezawaryjną pracą.)

DIODY High Power LED-Diody o bardzo wysokiej sprawności.Małe zużycie prądu. Wysoka jakość światła(60-100 lumenów / 1 W) oraz bardzo długa żywotność sięgająca nawet 80-100 tysięcy godzin.

Zanim jeszcze dokonamy wyboru żarówki LED i odwiedzimy sprzedający oświetlenie LED sklep , musimy zwrócić uwagę na parę parametrów,które je charakteryzują.

Moc znamionowa – informuje nas przy jakiej wartości mocy nasza żarówka będzie pracowała prawidłowo.

Strumień świetlny – Wielkość tę określa się na podstawie stopnia działania światła na oko obserwatora. Strumień świetlny charakteryzuje czułość oka ludzkiego, co jednak nie oznacza, że światło o dwukrotnie większym strumieniu jest odbierane przez nas jako dwukrotnie jaśniejsze.Upraszczając „strumień świetlny” pokazuje nam ile żarówka „daje” światła. Jednostką wyrażającą strumień świetlny jest lumen [lm].

Natężenie oświetlenia – zagęszczenie strumienia świetlnego padającego na wskazaną powierzchnię.Natężenie to jest jedyną wielkością światła, która wyraża jasność oświetlenia powierzchni.Jednostką natężenia oświetlenia w układzie ”SI” jest luks (lx), czyli 1 lumen na 1 metr kwadratowy.Reasumując – wielkość ta nie charakteryzuje tylko źródła światła lecz jasność oświetlenia powierzchni.

Barwa światła – Kolejnym ważnym czynnikiem przy wybieraniu światła będzie barwa światła.(Wyrażona jest w Kelwinach [K] )

1)Biała ciepła < 3300K

Na pewno każdy z was odczuł wpływ oświetlenia na samopoczucie. Ciepłe światło wywołuje dobry nastrój,rozluźnia.Dlatego do domu zalecane jest wybranie żarówek o barwie ciepłej 2800K – 3300K.(Jest to barwa porównywalna światłu, jakie emitują żarówki żarnikowe, tzn. powszechne żarówki lub halogenowe , jakie zazwyczaj używamy do oświetlenia pomieszczeń.

2)Biała (neutralna) 3300 – 5300 K

Neutralna- Używana do oświetlenia ogólnego np. przedsionków,korytarzy, itp.W miejscach, gdzie nie wykonuje się pracy wymagającej wytężenia wzroku oraz nie są to pomieszczenia do wypoczynku.

3)Biała zimna > 5300K

Polecane do pomieszczeń biurowych oraz handlowych.Barwy te idealnie nadają się do czytania,nauki czy pracy biurowej.Zimne światło dzienne zwiększa wydajność pracy, polepsza zdolność koncentracji i uczenia się.Barwy te wręcz idealnie nadają się do oświetlenia banerów, szyldów świetlnych bądź też ekspozycji.

Istotne!Jeśli zamierzasz kupno i zamontowanie znacznej ilości żarówek do jednego pomieszczenia,wskazane jest żeby dokonać zakupu za jednym razem.Uzasadnione jest to tym,że następne serie produkcyjne (nawet tego samego modelu) żarówek LED mogą nieznacznie różnić się odcieniem.Nie jest to regułą, gdyż różnice mogą w ogóle nie być widzialne dla ludzkiego oka.Jednak w niektórych wypadkach może to popsuć efekt wizualny.

Kąt świecenia – Informuje nas o kącie padającego z żarówki światła. Jeśli użyjemy światło punktowe to będzie ono posiadało mały kąt świecenia (60,120 stopni),jednak żarówka z diodami dookoła – 360 stopni.

Jak dobrze dobrać żarówkę LED?

Najlepszym i prostym sposobem na obliczenie jaką żarówką zastąpimy powszechną żarówkę jest podzielenie obecnej mocy przez dziesięć. To jeżeli chodzi o zwykłą żarówkę.W przypadku halogenu dzielimy wartość przez 7.

Np.:Jeśli dotąd używaliśmy żarówki o mocy 40watt to idealnym jej zamiennikiem diodowym,stanie się żarówka o mocy 4watt. Nie jest to oczywiście regułą.Ważnym tutaj czynnikiem będzie rodzaj diod LED ,które zostały w niej użyte.

Jak długo będzie nam się zwracać inwestycja zastąpienia zwykłego oświetlenia w LED?

Poniżej przedstawiamy najprostsza kalkulację:

Zakładając,że w naszym domu mamy łącznie 10 żarówek o mocy 40watt oraz 4 żarówki z mocą 60watt. Przyjmijmy,że średnio każdą z nich świeci się 5 godz. w ciągu dnia.Zakładamy średnią cenę za 1KW = 0,55PLN.Zatem zużycie prądu wynosi:

TRADYCYJNA ŻARÓWKA:

przez 1 godzinę - 10 x 40w + 4 x 60w = 640 W (0,64kwh)

przez 5 godzin - 5 x 0,64kwh = 3,2kwh (na dzień)

przez rok: 3,2kwh x 365dni = 1168 kwh

Zużycie roczne: 1168kwh x 0,55PLN = 642,40 zł.

Żywotność zwykłej żarówki wynosi: 900h = 37 dni (900h / 5h = 180 dni)

ŻARÓWKA DIODOWA:

(przy założeniu,że wszystkie zwykłe żarówki zastąpimy na żarówki LED o mocy 5watt)

LED przez 1 godzinę - 10 x 5watt + 4 x 5watt = 70 watt (0,07kwh)

LED przez 5 godzin - 5 x 0,07kwh = 0,35kwh (dziennie)

LED przez rok: 0,35kwh x 365dni w roku = 127,75 kwh

Zużycie roczne: 127,75 kwh x 0,55PLN = 70,26 zł.

Czas pracy żarówki diodowej wynosi: 50000h = w przybliżeniu 60 lat (50000/5h = 10000dni)

Rodzaje gwintów/mocowań żarówek LED

Najbardziej znanym typem gwintów żarówek są obecnie żarówki E27,E14,GU10 oraz MR16 pracujące przy napięciu 230V AC oraz MR16 działające przy napięciu 12V (AC/DC)

Źródło/Czytaj więcej na:http://lumen.sklepna5.plPowiązane słowa: