Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Wpływ otoczenia na oczy

Prawidłowo powierzchowne struktury oka są pokryte warstwą cieczy łzowej. Utrzymanie stałego a także odpowiedniego, pod kątem jakości oraz ilości cieszy łzowej ma podstawowe znaczenie dla należytego widzenia. Jakież czynniki mają szkodliwy wpływ na nasze oczy?

Narażenie na suche powietrze, sztuczne oświetlenie, szkodliwe promieniowanie, przebywanie w pomieszczeniach zadymionych i zakurzonych bądź klimatyzowanych potrafi posiadać niekorzystny wpływ na oczy wywołując ich zadrażnienie i uczucie dyskomfortu, tzw. zespół suchego oka. Niska wilgotność powietrza występuje w pomieszczeniach w okresie zimowym, ale coraz częściej również i letnim. Zjawisko to powiązane jest zwyczajowo z funkcjonowaniem klimatyzatorów, jakich działanie oprócz pożądanego efektu obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniu spowoduje też jego osuszanie.

W wypadku, kiedy oko jest narażone na przedłużony kontakt z suchym powietrzem, zaleca się przemyśleć o stosowaniu nawilżaczy powietrza. Powinniśmy też wspominać o regularnym wietrzeniu pokoi, stosowaniu kropli nawilżających do oczu jak również można użytkować wymuszone, celowe mruganie żeby polepszyć nawilżenie powierzchni rogówki jak również spojówki. Przebywanie w zadymionych pomieszczeniach nasila znacznie przypadłości zespołu suchego oka. Zadaniem urządzeń klimatyzacyjnych jest przede wszystkim schładzanie powietrza.

Dzięki zastosowanej elektronice możemy ustawić dowolnie wybraną temperaturę. klimatyzacja sklepu znacząco ułatwia pracę, głównie w upalne dni, lecz ma również swe słabostki. W większości przypadków prowadzi do wysuszenia oczu. Oczy stają się przekrwione a także nadwrażliwe na światło, a mruganie, takie które jest nieodzowne mechanizmem obronnym przed wysuszaniem oczu, powoduje ból.Powiązane słowa: