Znajdź artykuł

Kategorie

Popularne artykuły

Wyjaśnienie terminu spawalnictwa

W dwudziestym pierwszym wieku obszary nauki są niezwykle rozległe i sięgają niejednego zakątka. Jednym z rozgałęzień jest spawalnictwo. Ze względu na postęp technologiczny płaszczyzna ta w bardzo szybkim tempie się powiększa. Powstaje coraz to wydajniejszy sprzęt spawalniczy, mający ułatwić pracę.

Spawanie jest zjawiskiem, który polega na łączeniu ze sobą tworzyw topliwych, przede wszystkim metali, ale również aluminium oraz tworzyw sztucznych. Łączenie polega na miejscowym nagrzaniu materiału spawanego i stopieniu krawędzi elementów poprzez dodanie spoiwa. Tego typu łącznikiem jest przykładowo drut spawalniczy. Temperatura w momencie spawania zawsze przewyższa temperaturę topienia się metalu. Źródłem ciepła wykorzystanym w sprzęcie spawalniczym jest łuk elektryczny wytwarzany przez prąd.

W zależności jakim urządzeniem spawalniczym operujemy, wykonalne jest spawanie w kilku metodach, takich jak MIG/MAG, TIG czy MMA/SMAW. Każda z możliwych metod może zależeć od tworzywa jaki mamy zamiar spawać i jego grubości. Przed rozpoczęciem spawania trzeba dostosować odpowiedni sprzęt spawalniczy do metody przez nas wybranej. Gwarantuje to najlepszy i ekspresowy proces spawania.

W momencie korzystania ze sprzętu spawalniczego trzeba zawsze zachowywać zasady bezpieczeństwa. W tym celu ważne jest posiadanie maski ochronnej oraz specjalnego ubrania roboczego. Równocześnie należy nie zapomnieć o zabezpieczeniu terenu, gdzie zamierzamy spawać bowiem odpryski mają możliwość przyczynić się np. do pożaru.Powiązane słowa: